Na čo si dávať pozor pri kúpe pozemku? - Kľúč RK s. r. o.

Na čo si dávať pozor pri kúpe pozemku?

Ing. Ľubomíra Lacková 03.04.2024 833x

Pozemok bez preverenia územného plánu, prípadne bez územno – plánovacej informácie nekupujte.

Ako realitná kancelária sa často stretávame s prípadmi, že predávame ornú pôdu a potenciálni kupujúci sa nás pýtajú, či by si tam mohli postaviť dom, chatu a podobne... vždy máme k pozemku územno-plánovaciu informáciu a bez toho, aby sme presne informovali klientov, na čo je pozemok určený, ho ani nepredávame.

Príklad z našej praxe:    majiteľka nám dala do ponuky pozemok, ktorým bol hneď ďaleko rodinných domov a chcela ho predať ako stavebný.  Na základe územno -plánovacej informácie sme zistili,  že na danej ulici je možná výstavba rodinných domov ale len na jednej strane cesty. Pozemok bol na druhej strane cesty a tam už výstavba nebola možná. Predávať sme ho teda mohli len ako záhradu, hoci siete boli veľmi blízko.  Niekedy sa môže zdať, že kupujete stavebný pozemok, ale pozemok môže byť práve na hranici územia,  kde už možná výstavba nie je možná.

Tiež je dôležité si zistiť napríklad ochranné pásma  sieti, v  ktorých nie je možné stavať alebo sú aj chránené územia-  bio – koridory, ktoré sú často v blízkosti stavebných pozemkov, ale výstavba tam nie je možná.

Môžu záujemcovia kúpiť pozemok investične, že sa stane v budúcnosti stavebným pozemkom?   

Áno, záujemcovia môžu kúpiť pozemok investične a veriť, že dôjde k zmene územného plánu.  Predávame aj pozemky, ktoré sú napríklad ako rezerva obce, mesta určená  na budúcu výstavbu ako rozvojová lokalita s perspektívou napr. 5 až 10 rokov. 

Môžu si kupujúci myslieť,  že navrhnú a vybavia si zmenu územného plánu a zmenia účel využitia pozemku?

Územne plány nemenia obce a mestá často,  cca.  každých 5 -10 rokov podľa potreby rozvoja. Vždy ten proces trvá dlhšie obdobie, v obciach to môže byž aj rok-dva, v mestách aj niekoľko rokov.

Sú možné vynimky?

Výnimky sú napr.  v prípade verejného záujmu alebo príchodu veľkých investorov, kedy poslanci môžu schváliť zmenu územného plánu mimoriadne, napr. do regiónu príde automobilka a pod.

Ak mate k téme otázky, radi Vám ich zodpovieme.

Ing. Ľubomíra Lacková, kluc@kluc.sk

Príbeh z praxe v reportáži RTVS: Niektorí ľudia môžu pri kúpe pozemku naraziť na problém.

 

Realitná kancelária Kľúč, menovite pani Lacková, má vysoký profesionálny prístup ku klientovi, je milá, ústretová, pohotová vždy pomôct. Veľká spokojnosť pri kúpe bytu, doporučujem a ďakujem.

A.Fialová, Bratislava III

Ing. Ľubomíra Lacková

Spoluprácu s Vašou spoločnosťou hodnotím ako vysoko profesionálnu. Oceňujem hlavne promptnosť a kvalitu vyškolenia zamestnancov v ADOLIA, a.s. Služby , ktoré ste nám poskytli, hodnotím na vysokej profesionálnej úrovni a verím že naša spolupráca bude naďalej rovnako úspešná.

D. Hahn, predseda predstavenstva, ADOLIA, a.s.

Ing. Ľubomíra Lacková

Služby pani Lackovej som využila pri predaji pozemku, bytu a pri inžinierskej činnosti. Pani Lacková je odborník, veci rieši zodpovedne a prakticky. Vysoko hodnotím aj skúsenosťami vybudovaný cit pre realitný trh a vždy čestný a slušný prístup.

Mgr. M. Čarská, Bernolákovo

Ing. Ľubomíra Lacková

So spoluprácou s Ing. Ľubomírou Lackovou som dlhodobo veľmi spokojný. Opakovane prenajíma náš byt niekoľko rokov. Pracuje veľmi profesionálne, zodpovedne a efektívne.

I. Petranský

Ing. Ľubomíra Lacková

Ochota, rýchlosť (zo strany p.Ing. Lackovej) a komunikácia ma presvedčili, že aj ďalšie vybavovanie k ohláseniu drobnej stavby prenechám realitnej kancelárii Kľúč.

D. Hudák

Ing. Ľubomíra Lacková

Spolupráca na profesionálnej úrovni, spokojnosť a poďakovanie. Nech sa darí.

Stanislav Koiš

Ing. Ľubomíra Lacková

Ďakujem za spoluprácu pri predávaní bytových jednotiek.

J. Gura, Habemus s.r.o.

Mgr. Jana Tomčíková

Už roky spolupracujem s pani Lackovou. Som veľmi spokojná s jej prácou a spôsobom akým pracuje. Je flexibilná, spoľahlivá a vždy mi nájde i veľmi spoľahlivých klientov.

Lucia Vargová

Ing. Ľubomíra Lacková

Veľká spokojnosť s prejavom, profesionalitou a bonitnými klientmi.

B. Demovič

Ing. Ľubomíra Lacková

Služby realitnej kancelária Kľúč som využila dva krát pri prenajímaní bytu. Bola som veľmi spokojná s profesionálnym prístupom a ochotou všetkých jej maklérov.

Ing. K. Dobrotková, Pezinok

Ing. Ľubomíra Lacková

Všetky referencie